عقدنامه دست نویس

نفیس ترین عقدنامه های دست نویس از طلا برای نخستین بار در ایران

اگر خودتان هم تا حالا ازدواج نکرده باشید، حتماً عقدنامه پدر و مادر یا بستگانتان را دیده اید. عقدنامه ازدواج سندی رسمی است که شرایط عقد زناشویی عروس و داماد در آن نوشته و ثبت می شود و جنبۀ شرعی و قانونی دارد. سند ازدواج از زمره اسناد شرعی است که حاوی ارکان ازدواج باشد. این سند با عناوین دیگری چون قباله نکاحیه، قباله مناکحه، نکاح نامه، عقدنامه، عقد‌نامچه، عقدنامه ازدواج، مهر نامه، سند ازدواج، قباله، قباله زناشویی نیز نامیده می‌ شود.

عقدنامه های رسمی که پس از جاری شدن صیغۀ عقد توسط سردفتر رسمی ازدواج به زوجین داده می شود، یک سند رسمی و دولتی است و شاید چندان هم زیبا و دلچسب نباشد.

قدمت عقدنامه های نفیس در ایران

در تاریخ ایران از قرن ها پیش تا همین اواخر، اسناد ازدواج بسته به موقعیت و جایگاه اجتماعی و اقتصادی افراد طبقات مختلف جامعه، توسط هنرمندان خوشنویس روی کاغذها به اشکال و انواع گوناگون و خطوط مختلف نوشته می شد و با مهر و امضای شهود رسمیت می یافت. این دست عهدنامه ها را می توانید در موزه ها به وفور ببینید. فارغ از این که این اسناد نشان دهندۀ سطح فرهنگ و ابعاد جامعه شناختی ایرانیان در مقاطع مختلف بوده اند، از جنبۀ زیباشناسی هم بسیار اهمیت دارند.

عقدنامه دست نویس

کتابخانه و موزه ملی ملک آثار شاخص و ارزشمند تاريخي، کم ندارد؛ نمونه اش همين عقدنامه اميرکبير و عزت الدوله ملک زاده خانم، خواهر ناصرالدين شاه قاجار که روی ديوار تالار نمايشگاه حاج حسين آقا ملک جا خوش کرده است؛ پیمان نامه ای نفيس و تاريخی که حاج حسين ملک در ميان ديگر آثار گوناگون مجموعه اش گرد آورده است.

عهدنامه ميرزا محمدتقي خان اميرکبير و عزت الدوله، خواهر تنی ناصرالدين شاه قاجار از دو جنبه داراي اهميت است؛ يکی ويژگی تاريخی و ديگر، مضمون های هنری به کاررفته در آن. اين عقدنامه از نوع عقدنامه های توماری و در اندازه ۵/۱۳۱ در ۵/۹۳ سانتيمتر است که به خط نستعليق در ۲۵ سطر تنظيم شده است. تذهيب و جدول کشی زيبا در کنار کاربرد شنگرف و لاجورد از ويژگی های هنری اين سند تاريخی می باشد.

 

عقدنامه طلا

پیمان نامه اميرکبير ويژگی های جالب دیگری هم دارد. مثلاً بر خلاف همه عقدنامه ها معمول و مرسوم، در بالای اين عقدنامه از عبارت هايی چون هوالمولف بين القلوب استفاده نشده است. بالا و سمت چپ عقدنامه اميرکبير و خواهر ۱۶ ساله ناصرالدين شاه، مُهر پادشاه قاجار به چشم مي خورد که نشان می دهد که عقد اميرکبير و خواهر ناصرالدين شاه يک ازدواج معمولی نبوده است که يک فرمان و حکم به شمار می آيد.

متن نکاحیه با بسم الله و صلوات بر پیامبر اکرم (ص) و ائمۀ اطهار (ع) آغاز شده و با عباراتی عربی یا فارسی دربارۀ فضیلت ازدواج ادامه می یافت. سپس نام و القاب و نسب داماد و عروس ذکر می شد و در نهایت میزان مهریه و چگونگی پرداخت آن نوشته می شد. در پایان برای خوشبختی زوجین دعا می شد و شهود، با مُهر خود صحت سند را گواهی می کردند. گاهی نکاحیه را به هنرمندان تذهیب کار می سپردند تا این سند را با طلا و نقوش اسلیمی تزئین کرده و به زیبایی آن بیفزاید. بدین ترتیب، اسناد تاریخی ازدواج در خاندان ها و خانواده های اصیل از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد و چون میراثی گرانبها از آن حفاظت می گردید؛ زیرا نشانه ای از اصالت خانوادگی به شمار می آمد. یکی از دلايل اهميت عقدنامه ها، منحصر به فرد و تک بودن آن ها است زیرا از هر عهدنامه تنها يک نمونه وجود دارد.

هرچه تزيينات عقدنامه بيش تر و ظاهر آن نفيس تر باشد، جايگاه بالاتر آن خانواده به ويژه عروس و داماد را يادآوری می کند. به همين دليل است که در عقدنامه های مربوط به عامه مردم و اقشار ضعيف جامعه، ظرافت های هنری، چندان به چشم نمی آيد. مُهرهايی هم که شاهدان عقدنامه استفاده می کردند نشان دهنده مقام و منصب آن ها بود. مُهرهای بيضی شکل به سران و صاحبان مقامات کشوری اختصاص داشت. طبقه متوسط از مُهرهای مربع شکل بهره می گرفتند. بدين ترتيب سجع های مُهر به کاررفته در عقدنامه ها هم نمادهايی مناسب برای تشخيص سلسله مراتب و مقام يک خانواده به شمار می آمد.

در زمان قاجار همه مردم، سرشناس و ثروتمند یا رعيت و فقير عقدنامه داشتند. در واقع نوشتن آنچه ميان خانواده های دو طرف مورد توافق بود در هر شهر و روستايي مرسوم بود. تنها تفاوت در اين ميان، نفيس بودن و کيفيت ظاهری عقدنامه ها بود و البته ميزان مهريه ها و جزئيات از اين دست.

شاید شما هم علاقمند باشید که سند ازدواجتان مانند اسناد گذشتگان، یک اثر هنری و ماندگار باشد. ما با افتخار اعلام می کنیم که برای نخستین بار در کشور امکان ارائۀ این خدمت را برای شما فراهم کرده ایم. شما هم می توانید یک سند ازدواج زیبا و نفیس داشته باشید که تا سده ها به عنوان سند اصالت خانوادگی برای نوه و نتیجه ها و نسل های بعدی یادگاری مادگار و میراثی ارزشمند باشد.

عقدنامه های دست نویس ما، مجموعه ای از هنرهای اصیل و نفیس ایرانی هستند که صد در صد کار دست و محصول کار هنرمندان حرفه ای می باشند. برای تولید یک عقدنامه که می توان آن را یک اثر هنری نفیس برشمرد، چهار استاد هنرمند در رشته های مختلف کاغذسازی، خوشنویسی، تذهیب و صحافی مشغول کار هستند.

تذهیب در عقدنامه های دست نویس
انواع عقدنامه های دست نویس در ۴ سبک مختلف ارائه می شود.

عقدنامه مدل طوماری

در این مدل عقدنامه ، تمام متن در یک صفه کاغذ مستطیلی کتابت شده و سپس تاج و اطراف آن تذهیب می شود؛ در پایان، مانند طومار پیچیده شده و در لفافی از پارچۀ ترمۀ اعلا قرار می گیرد.

عقدنامه مدل لوحی :

در این مدل ، تمام متن در یک صفحه کاغذ مستطیلی کتابت شده و پس از تذهیب تاج و اطراف آن، در نهایت عقدنامه به شکل لوحی قاب می شود.

عقدنامه مدل کتابی :

در این عقد نامه که شامل کتابچه ای کوچک و چند صفحه ای می باشد، هر صفحه دارای متن و تذهیب و تزئین خاص خود خواهد بود. در پایان، جلد نفیسی از چرم طبیعی اعلا روی کتابچه قرار می گیرد .

عقدنامه مدل مرقع :

در این سبک عقدنامه که برگرفته از مرقعات نسخه های خطی کهن است، صفحات مانند آلبومی به شکل آکاردئون قرار گرفته و پس از متابت متن و تذهیب، با پوششی از چرم طبیعی اعلا پوشانده می شود .

کاغذ های عقدنامه، همه دست ساز و آهار و مُهره اند و در رنگ های مختلف موجودند؛ در سده‌های‌ گذشته‌ كه‌ هنوز كاغذ با دست‌ ساخته‌ مى ‌شد، برای‌ آن كه‌ كاغذ نازك‌، تنك‌ و كم‌ دوام‌ نباشد و به‌ هنگام‌ نوشتن‌ پرز ندهد و از پخش‌ شدن‌ مركب‌ بر آن‌ جلوگيری‌ شود، آن‌ را آهار مى ‌دادند و با سنگ عقیق مهره‌ مى ‌كشيدند.

نتيجه اين‌ كار آن‌ بود كه‌ كاغذ استوار، شفاف‌ و نرم‌ مى‌ شد و كار خوشنويسى‌ و نگارگری بر آن‌ آسان‌ مى‌ گرديد. این عمل باعث افزایش عمر و ماندگاری کاغذ نیز می شود. کاغذ آهارمُهرۀ دست‌ساز تُرکیه‌ای تولید برند تیریاکی‌آرت TiryakiArt که صددرصد تولید دست و یکی از بهترین برندهای جهانی است. با توجه به اندازه های مختلف کاغذ، امکان سفارش عقدنامه در کوچکترین ابعاد و یا اندازه هایی تا عرض ۲ متر و طول ۳ متر طبق دلخواه مشتری نیز وجود دارد.

متن عهدنامه از میان متون معتبر مذهبی و ادبی به عربی و فارسی انتخاب شده و شامل تحمدیه و صلوات بر اهل بیت (ع)، ذکر نام و نشان و نسب عروس و داماد، شرایط ازدواج و گواهی شهود است. شما می توانید در صورت تمایل، متن دلخواه خود را نیز سفارش دهید.

هنرمندان خوشنویس ما متون مربوط به عقدنامه را به تناسب آن با انواع خطوط ثلث، نسخ، نستعلیق، شکسته نستعلیق، کوفی و طغرا با بهترین مرکب های اصیل و سنتی ایرانی و یا مرکب های رنگی اشمینگ بر کاغذهای نفیس کتابت کرده و سپس آن را به هنرمندان تذهیب کار می سپارند. هنرمندان تذهیب کار با استفاده از طلای خالص ۱۸ و ۲۴ عیار و با بهره گیری از بهترین رنگ های آلمانی، به خلق نقوش نگارین پرداخته و زیبایی آن را به اوج می رسانند.

پس از اتمام کتابت و تذهیب، عقدنامه در لفاف قرار گرفته و در اسرع وقت تحویل شما خواهد شد. هنرمندان ما این آمادگی را دارند که پیمان نامه ای با هر شرایطی که مد نظر شماست را برای شما کتابت کنند. هر نسخه عقدنامه منحصر به فرد بوده و دارای یک شناسنامۀ هنری است که مشخصات کامل این اثر هنری نفیس در آن درج گردیده است.

 

بالا