برند ها

آنچه باید درباره مد و لباس “ سبز ” بدانیم

مد سبز و پایدار

شاید با خواندن عنوان این گفتار فکر کنید که میخواهیم درباره مد و لباس سبز رنگ و اثر سایکولوژی و سوسیولوژی آن در جذب سیگنال های مثبت انرژی کیهانی و تقویت بسترهای انرژی مثبت و شفاف اندیشی رولف دوبلی و شاد زیستن، که این روزها نقل محافل علمی و سخنرانی در داخل و خارج از کشور است صحبت کنیم! اگر چه این موضوعات مطالب خیلی جالبی هم از نظر تئوری و هم کاربردی در سبک زندگی مردمان روزگار ما است و میتوان به مقوله رنگ شناسی در جذابیت و طراحی استایل و خرید لباس اشاره کرد، اما مبحث امروز مجله تخصصی لوکس تهران به این موضوع اشاره ندارد!

مصداق امروز ما از مد سبز، لباس سبز رنگ نیست. مصداق ما از مد سبز، نگاه محیط زیست محور به صنعت مد و لباس جهان است که امروز عاشقان محیط زیست و جامعه و توسعه پایدار را به الزام فعالان صنعت فشن به رعایت مقولات زیست محیطی در طراحی و تولید و عرضه ترغیب کرده است. مقوله ای که امروزه از آن به عنوان مد پایدار (Sustainable fashion) نام می بریم، یکی از مهم ترین چالش ها و موضوعات در کسب و کار سبز (Green Business) محسوب می شود که در داخل و خارج از کشور، شاهد فعالیت هایی در این عرصه توسط شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری هستیم.

مد سبز و پایدار خانم Livia

(تصویر خانم Livia که در فوریه ۲۰۱۰ میلادی، لباس سبز رنگ Burqa را بر تن کرده بود که بر اساس معیارهای طراحی لباس سبز تولید شده بود)

اگر بدانید برای تولید پارچه تی شرت و پیراهنی که بر تن دارید چقدر آب مصرف شده است و چقدر خاک آلوده شده است و چقدر منبابع زیست محیطی نسل آینده بشریت به هدر رفته است، از پوشیدن آن شرمنده می شوید! چرا که برای تولید یک تی شرت ، ۵ هزار گالن آب بعضا برای برداشت پنبه جهت تولید پارچه آن نیاز است!

از طرفی، برای تولید رنگ پارچه های خوش رنگ و لعابی که بر تن می کنید، سالانه بیش از نیم تریلیون گالن آب آشامیدنی تازه  مصرف می شود که آب مورد نیاز میلیون ها انسان را در سراسر جهان به خود اختصاص می دهد. تازه این همه قضیه نیست! آب رنگی اضافی، بدون هیچ گونه فرآیند به داخل رودخانه ها و خاک ریخته می شود و محیط زیست را به شدت آلوده می کند!

(بیش از ۲ درصد کل زمین های کشاورزی دنیا به تولید پنبه اختصاص دارد که برای کاشت آن، بیش از ۲۵ درصد کل آفت کش های دنیا که اثرات آلوده کننده خاک و هوا دارند، مصرف می شود)

مساله وقتی تراژدیک تر می شود که بدانیم، تنها در کشوری مثل آمریکا، سالانه ۲۲ میلیارد قلم لباس جدید خریداری می شود که ۹۸ درصد آن، خارج خاک آمریکا تولید و به این کشور از راه زمین و دریا و هوا منتقل می شود. هر کشتی کانتینر حمل لباس، می تواند در عرض ۱ سال، به اندازه ۵۰ میلیون خودرو، آلوده کننده محیط زیست باشد و سبب بروز انواع و اقسام سرطان در انسان و حیوان شود. یعنی مصرف زیاد لباس و مصرف گرایی، از جنبه زنجیره تامین هم میتواند تهدید کننده محیط زیست باشد. بنابراین، مصرف بهینه پوشاک، همچون مصرف پوشاک خوب و دوستدار محیط زیست، اهمیت بسزایی دارد.

(هفته مد بهاره برلین در سال ۲۰۱۳ میلادی به عرضه لباس هایی که بر اساس معیارهای مد پایدار / سبز تولید شده اند اختصاص یافت)

(جلوه های مد طرفدار محیط زیست هر سال مشتریان و مخاطبان بیشتری پیدا می کند تا صنعت مد، همچنان دومین صنعت کثیف جهان نباشد)

اگر شما به عنوان دانشجوی رشته های : مدیریت، بازاریابی، طراحی پارچه، طراحی لباس، فناوری دوخت، الگوسازی پوشاک، طراحی طلا و جواهرات، مهندسی محیط زیست، مدیریت حمل و نقل و تبلیغات این گفتار را مطالعه می کنید، با مجموعه مطالب جالبی در حوزه مد سبز و اکو فشن آشنا می شوید که شما را با کلید واژه ها و عناوین مهمی در یکی از مهم ترین مقولات در عرصه مد و لباس دنیای امروز آشنا می کند.

با مد سبز گردی ما همراه باشید.

داستان غم انگیز

بر اساس گزارشاتی که سازمان غیر دولتی EARTH PLEDGE منتشر کرده است، بیش از هشت هزار ماده شیمیایی برای تولید پارچه خام استفاده می شود و نکته جالب تر ان است که یک چهارم کل آفت کش های شیمیایی که در دنیا تولید می شود، برای تولید پنیه غیر ارگانیک است. یعنی هم تولید الیاف و هم پارچه تولیدی به طور کامل آلوده کننده محیط زیست است و اوضاع محیط زیست جهانی از جنبه های مختلف، در تهدید است. متاسفانه دو سوم کربن تولید شده (CARBON EMISSION) در دنیا توسط صنعت مد و لباس که صنعتی آلوده کننده هستند ایجاد می شود.

(دانشگاه هنر مد در برلین می کوشد تا برترین مرکز آموزشی SUSTAINABLE FASHION‌در قاره سبز باشد)

به همین خاطر است که دنیای مد و لباس و کسب و کارهای لاکچری، وارد مقوله ای راهبردی به نام مد سبز شده اند تا به نگرانی های جامعه جهانی درباره روند فزاینده آلوده سازی صنعت مد و لباس پاسخ دهد.

مد سبز چیست و چه انتظاری از آن داریم؟

سوال اول این است که در واقع مد سبز چیست و چرا باید به مد سبز بها داد و این اهمیت را هر سال افزایش داد. مد سبز یا در واقع مد دوستدار محیط زیست یا مد و لباس علاقمند به پارامترهای محیط زیستی یا مد مبتنی بر توسعه پایدار، در واقع مفهومی جدید در صنعت فشن است که به این موضوع اشاره دارد که صنعت مد، باید به گونه ای طراحی و تولید و عرضه شود تا الزامات حمایت از محیط زیست (planet)، جامعه (people) و ذی نفعان (stakeholders) را توامان در نظر داشته باشند و تنها به سهامداران (shareholders) و مشتریان (customers) توجه نکند.

(فشن ویک هایی که به معرفی محصولات مد پایدار می پردازند در حال افزایش است)

خوب اگر باز متوجه نشدید مثالی برای شما می آوریم:

تصور کنید شما به یکی از شرکت های تولید لباس در فلان کشور غربی رفتید و متوجه می شوید که این لباس، محصول کارخانجاتی در بنگلادش است و از قضا، در رسانه ها مطالعه کردید که در این کارخانه ها، تولیدات لباس توسط کارگرانی با حداقل حقوق، بدترین شرایط کاری و با بیشترین سطح آلودگی محیط  زیست انجام می شود تا در نهایت کالایی خوش آب و رنگ در رگال های جذاب بوتیک ها و مگا مال های غربی و شرقی در اختیار شما قرار بگیرد!

(مد سبز تلاش میکند تا  از انتشار کرین بیشتر به محیط زیست جلوگیری کند)

مد سبز توصیه می کند که از نظر اخلاقی و الزامات زیست محیطی، خرید این محصولات چه پوشاک، چه کیف، چه کفش چه هر چیز دیگر، خلاق عقل و عرف است و باید از خرید آنها پرهیز کرد. مخصوصا اگر شما  یک فعال محیط زیست باشید و انسانی صلح طلب و طرفدار جامعه و توسعه محیط زیست. حتما باید از خرید این محصول که در چنین شرایطی طراحی و تولید شده است خودداری کنید. چرا که تداوم خرید شما و  دیگران، افزایش فشار ها به کارگران را در شرایط کاری بد با آلودگی محیط زیست به همراه خواهد داشت که عواقب زنجیره ای آن برای بهداشت جهانی و توسعه پایدار و صلح جهانی، ناگوار است.

(اچ اند ام سوئد یکی از فعال ترین شرکت های مد اروپا در عرصه مد سبز است)

مد پایدار، توجهان جهانی بسیاری را به سمت خود معطوف کرده است. CFDA نخستین کمیته طراحی و تولید پایدار را در میان شرکت های تولید لباس جهان تاسیس کرده است. برند معروف Levi’s و غول مد اسپانیا زارا (ZARA) خود را متعهد به         (TOXIC-FREE) اعلام کرده اند. غول مد سوئدی ها (H&M) برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی، پروژه های طراحی مد و لباس پایدار و اکو فشن را در دستور کار قرار داد که با رویه زندگی خلاقانه و دوستدار محیط زیست اسکاندیناویایی ها همراستا  است.

روند جهانی به تولید اخلاقانه و پایدار در عرصه مد و لباس در حال افزایش است و نه تنها به توسعه پایدار جهان کمک می کند بلکه فرصت های کسب و کار جدید و نوآورانه میان رشته ای را در اختیار بازار کار به خصوص ایده های نوآور و جوان داده است.

(تصویری از هفته مد پایدار در آلمان)

باز مثال دیگری می آوریم:‌

حتما بخوانید :   محرمانه هایی از زندگی لوکس محمد رضا گلزار : مجری سوپر استار

فرض کنید شما به معروف ترین خیابان های مدگردها و لاکچری گردها در میلان و پاریس یا خیابان پنجم نیویورک وارید شدید و میخواهید پالتو پوست یا کیف چرم با پوست کروکدیل آفریقایی یا روباه آمریکای جنوبی خریداری کنید. اگر پیش از خرید این محصولات جذاب و زیبا و گران قیمت که ست خوبی را با استایل و مد فصلی شما به ارمغان می آورد، تصاویری از کارگاه های تولیدی این محصولات را نشان دهند، شاید از خرید به طور کلی منصرف شوید!

(تصویر کیف لاکچری ۲۵ هزار پوندی Hermes Birkin که محصول قتل عام کروکدیل ها در کارگاه های تولید پوست برای ساخت کیف های چرمی است)

(اعتراضات مدافعات حقوق حیوانات به شرکت های تولید کننده محصولات چرمی از پوست حیوانات در معرض انقراض)

نمونه را در تصویر بالا مشاهده میکنید! خرید محصولات با پوست کروکدیل یعنی شاهد ذبح شدن هزاران کروکدیل در معرض انقراض و پذیرش این مساله که هر حیوانی میخواهد روباه باشد یا فیل باشد یا حیوانات در حال انقراض یا در معرض انقراض، برای ما اهمیتی ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد، خوش پوشی و خوش استایلی و لاکچری گردی ما به هر قیمت و هر وضعی است!

(بیانیه تولید پایدار و سبز در عرصه لباس توسط برند EILEEN FISHER’S VISION 2020)

متاسفانه بسیارند در سراسر جهان که آگاهانه یا بعضا نااگاهانه نسبت به خرید و فروش محصولاتی از دنیای مد و لباس که نقض آشکار حقوق انسان و جامعه و محیط زیست و حیوانات است اقدام می کنند و لذت های مقطعی را به آلودگی محیط زیست و نابودی منابع زیست محیطی و حقوق بشر ترجیح می دهند.

(برخی از پوشاک ارزانی که در دنیا به صورت ارزان به فروش می رسد، در کارگاه هایی در  کشورهای جنوب شرق آسیا مثل بنگلادش تولید می شود که کارگرانی با حقوق چند دلار در روز در انجا مشغول به فعالیت هستند)

(لاکچری گردی به قیمت نقض حقوق کارگران !)

پس مد سبز چیست؟

 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، کوچکترین آسیب به محیط زیست نزند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، کوچکترین آسیب به جامعه بشری نزند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، کوچکترین آسیب به حقوق انسان ها نزند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، برای توسعه پایدار، احترام قائل شود.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، الزامات زیست محیطی را رعایت کند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، خود را در برابر آینده بشریت مسئول بداند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، لاکچری گردها را به حفظ محیط زیست و منابع ترغیب کند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، مصرف بهینه و درست مصرف کردن را به مد گردها یادآوری کند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، آلودگی صوتی و آلودگی آب کمتری ایجاد کند.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، برای تولید ۱ کیلو نخ، ۲۰ هزار لیتر آب مصرف نکند!
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، پس از صنعت نفت، دومین صنعت آلوده کننده محیط زیست نباشد.
 • مد سبز یعنی اینکه صنعت مد و لباس، دیگر از هزاران ماده شیمیایی خام برای تولید لباس و کیف و کفش استفاده نکند.
 • مد سبز یعنی اینکه از محصولاتی در تولید پارچه استفاده کنیم که تولید کربن کمتری داشته باشند.
 • مد سبز یعنی در تولید پنبه، کمتر از حشره کش ها و آفت کش های شیمیایی استفاده کنیم.
 • مد سبز یعنی در تولید پارچه و لباس، خاک را کمتر آلوده کنیم.
 • مد سبز یعنی اینکه از الیاف خیزران استفاده کنیم که در چرخه حیاط، گازهای گلخانه ای را جذب می کند.

با توجه به محورهای ۱۵ گانه فوق الذکر، چه انتظاری از صنعت مد سبز خواهیم داشت:

 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که فناوری های پوشیدنی (wearable fashion) را توسعه دهد.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که جلوی نقض روز افزون حقوق کارگران با دستمزدهای کم را بگیرد.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که جامعه را نسبت به عواقب خرید کالاهای لاکچری ناقض حقوق حیوانات و محیط زیست آگاه کند.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که با فناوری اطلاعات (ICT) فرآیندهای تولید و طراحی و عرضه پوشاک را از وضعیت سنتی مخرب محیط زیست به وضعیت حامی محیط زیست تغییر دهد.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که در تولید الیاف پارچه ها، نانو فناوری را به خدمت بگیرد تا شاهد تولید پارچه هایی ارزان قیمت، با کیفیت و با کمترین سطح آلودگی محیط زیست باشیم.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که تلاش کند تا پوشاک هوشمند (smart clothes) جایگزین لباس هایی که سریع پاره، کثیف و نخ نما می شوند و نمیتوانند با دنیای دیجیتالی ما همراه شوند، بشود.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که به طراحان خانه های مد (fashion house) روش هایی کاربردی برای طراحی محصولاتی با کمترین آلودگی زیست محیطی و اتلاف منابع را در اختیار تولید کنندگان قرار دهد.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که خلاقیت و نوآوری در طراحی و تولید محصولات پوشاکی سبز را ترغیب و تشویق کند و این وظیفه توسط سازمان ملل متحد به کشورهای دنیا ابلاغ شود.
 • از صنعت مد سبز دنیا انتظار می رود که تولید کنندگان مد و لباس را به رعایت بیانیه های مسوولیت اجتماعی شرکت ها (Annual CSR Report) ملزم کند تا تولیدات آنها، فقط سود محور (SBL) نبوده و سود جامعه و محیط زیست و مشتری (TBL) را رعایت کند.

مواد اولیه در تولید مد سبز در قرن ۲۱

در مقوله مد سبز یا مد دوستدار محیط زیست، مواد اولیه و شیوه تولید آن اهمیت زیادی دارد. عوامل زیادی وجود دارد که سبب می شود تا مواد اولیه، سازگاری مناسبی با محیط زیست و الزامات توسعه پایدار داشته باشند. الیافی که قابل بازیافت باشد (recycle) مقوله مهمی در مد سبز است. یکی از اشکالات به مد امروزی ان است که بعضا متریال مصرفی در کیف و کفش و کلاه و لباسی که به تن داریم، به راحتی در چرخه طبیعی تجزیه نمی شوند و آلوده سازی محیط هستند. در تولید پارچه ها، میزان کربنی که وارد هوا می شود نیز اهمیت دارد. هر اندازه این مقدار کمتر باشد، به آرمان های مد و لباس سبز نزدیک تر شده ایم.

الیاف طبیعی یا ارگانیک در مد سبز اهمیت دارد. این الیاف، در طبیعت یافت می شود و نیازی نیست برای تولید آن از مشتقات نفتی استفاده کرد. این الیاف به ۲ نوع الیاف سلولزی یا همان الیاف گیاهی و گروه بعدی الیاف حیوانی تقسیم بندی می شود.

همانطور که در ابتدای گفتار گفتیم، یکی از عوامل آلوده کننده محیط زیست در عرصه مدو لباس سنتی امروز جهان، تراژدی پنبه است. پنبه، برای تولید لباس نقش حیاتی دارد و تولید أآن نیز به سبک کشاورزی امروزی، آلوده کننده محیط زیست است. پنبه محصول زیادی در جهان است و متاسفانه تولید ان نیز بر پایه روش های شیمیایی است که خاک را آلوده می کند.

رویکرد جهانی به الیاف پروتئینی یا حیوانی در حال افزایش است که از ان جمله میتوان به پشم، ابریشم، موی شتر، کرک کشمیری و پارچه موهر اشاره کرد. بوی حاصل از سوختن الیاف پروتئینی با الیاف شیمیایی متفاوت است و به نظر می رسد که آلودگی زیست محیطی کمتری دارند.

توجهات جهانی به الیاف بازیافتنی  روند صعودی گرفته است و فعالیت در این عرصه میتواند کسب و کار خوبی برای شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری و شرکت های دانش بنیان دانشگاهی (UNIVERSITY SPIN-OFF COMPANIES) باشند.

طراحان مد پایدار

در دنیا، طراحان مد فعالی هستند که طراحی تا تولید محصولات خود را در زمینه مد بر اساس  پارامترهای مد سبز پایه ریزی کرده  اند که از ان جمله میتوان به شخصیت هایی از جمله: استلا  مک کارتنی، آمور ورت، ادون و استوارت اشاره کرد که به مدهای سازگار با محیط زیست اشاره کرد. از سال ۲۰۰۵ میلادی شاهد حضور این افراد و دیگر عاشقان دنیای مد سبز در PORTLAND GREEN FASHION WEEK  هستیم که نخستین عرصه مد پایدار در  جهان است. در هیچ فشن ویکی در دنیا رگه هایی از مد سبز را نمیتوان مشاهده کرد.

(کلکسیون پالتوهای لاکچری برند استلا مک کارتنی)

(فوتوشوت های تبلیغ مد سبز برند استلا مک کارتنی)

استلا مک کارتنی، دختر پل مک کارتنی، خواننده پاپ دهه شصت قرن یستم میلادی است که امروز به عنوان یکی از طراحان مد برجسته بریتانیایی فعالیت دارد و علاقه بسیاری به مد سبز دارد. استلا مک کارتنی بارها اعلام کرده است که صنعت مد و لباس امروز جهان با سیستم سنتی تولید و عرضه و فروش، ناقض آشکار محیط زیست است و صنعتی هدر دهنده به شمار می رود. به همین خاطر، گزارشی با عنوان: کسب و کار جدید منسوجات: نقشه راه صنعت مد را منتشر کرد که با استقبال خانه های مد عاشق مد سبز مثل H&M و ZARA قرار گرفت. در این گزارش وی راه حل هایی را برای صنعتی که به صورت باور نکردنی ناقض محیط زیست است ارائه نمود.

حتما بخوانید :   چگونه مانند جنتلمن ها لباس بپوشیم ؟ | ایده های شیک پوشی برای آقایان

(استلا مک کارتنی، دختر چهل و سه ساله بریتانیایی که یکی از فعالان توسعه مد سبز در اروپا به شمار می رود)

(فوتوشوتی که برای نشان دادن محصولات دوستدار محیط زیست برند استلا مک کارتنی منتشر شد)

(محصولات سبز استلا مک کارتنی که مد مفهومی را روایت می کند)

(فشن ویک سبز با حضور مانکن های استلا مک کارتنی)

این گزارش ادعا می‌کند که بیش از نیمی از محصولات مدهای کوتاه‌مدت به سرعت برگردانده شده، به قیمت پایین فروخته شده و طی یک سال پس از خرید دور انداخته می‌شوند؛ در حالی که کمتر از یک درصد مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها به بازچرخانی (بازیافت) می‌رسند. همچنین این گزارش می‌گوید تعداد میانگین دفعاتی که یک پوشاک پوشیده می‌شود و سپس کنار گذاشته می‌شود طی پانزده سال گذشته حدود سی و شش درصد کاهش یافته در حالی که میزان تولید در همین دوره تقریباً دو برابر شده است.

(گزارش STELLAMCCARTNEY درباره هشدار به فعالان صنعت مد جهان در زمینه آلودگی محیط زیست با مد سنتی)

 امارها نشان میدهد که پارچه در محل دفن زباله برای اقتصاد انگلستان، سالانه ۸۲ میلیون پوند هزینه داشته باشد. علاوه بر آن، این گزارش درخواست می‌‌کند که موادی مانند میکروالیاف‌های پلاستیکی در پوشاک که برای محیط‌ زیست زیان‌بار هستند و موقع شست‌ و شو آزاد می ‌شوند و عاقبت به اقیانوس‌ها و زنجیره غذایی وارد می‌شوند، کنار گذاشته شوند. علاوه بر این ‌ها توصیه می‌کند که بازچرخانی، از طراحی اولیه تا جمع‌آوری و روش فرآوری و نیز تشویق به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر(RENEWABLE RECORSES)  و منابع پایدار (SUSTIANABLE RECOURSES) بهبود یابد.

(گزارش شده است که ۱۰۰ درصد محصولات مد و لباس امروزه برند استلا مک کارتنی بر پایه الزامات مد پایدار طراحی و تولید می شود)

(کلکسیون پاییزه ۲۰۱۷ میلادی برند استلا مک کارتنی که محصولاتی در مختصات گرین فشن را ارائه میکند)

دنیای کسب و کار استلا مک کارتنی که حامی مد سبز است را در سایت آن دنبال کنید. مجموعه نظرات ایشان در حوزه مد و لباس سبز را در این لینک مشاهده نمایید.

(برای نمایش اهمیت محیط زیست در طراحی و تولید لباس در برند استلا مک کارتنی، بوتیک عرضه کننده محصولات این برند در منطقه وست هالیوود آمریکا، طراحی معماری بنا را با شاخه و برگ درختان سبز منطقه انجام شده است)

(در تصویر بالا، یکی از مصداق های مد سبز را شاهد هستیم. برند TONLE که متعلق به کشور کامبوج است، با استفاده از ضایعات کارخانه های نساجی این کشور، لباسی را تولید کرده که همه قسمت های این لباس از بازیافت لباس های کهنه ساخته شده است. در واقع تکه های بزرگ تر به همان استایل قبلی در لباس جدید به کار می رود و برخی از تکه پارچه ها نیز برای کاربری بیشتر به نخ تبدیل شده تا در تولید استفاده شود)

(برند MATT&NATT که کیف چرمی چند رنگ وگان را با نام MONTERAL SUSTAINABLE STYLISH  تولید کرده که رنگ بژ و قرمز رنگ دارد. جزییات بیشتر را در سایت آنها دنبال کنید)

(تصویری از محصول کیف چرمی مشکی رنگ برند MAT&NET را شاهد هستید که با استفاده از بازیافت پارچه ها تولید می شود و کیف های لاکچری را تولید می کند. همه مواد، ۱۰۰ درصد بازیافتی هستند . شعار جالبی این برند دارد که می گوید: زندگی  به زیبایی است با هدف ارتقا بشریت و خلاقیت و حفاظت از محیط زیست)

مارک های طرفدار مد سبز

مارک های حامی مد سبز در دنیا بسیار است که از ان جمله میتوان به ARMEDANGLES آلمان، AJNA-ORGANIC، NUDE JEANS از سوئد، برند پاریسی KAMI ORGANIC ، ROOM TO ROAM از لندن و BIO SHIRT از برلین اشاره کرد.

(یک ایده خلاق در حوزه گسترش توسعه مد سبز توسط FABSCRAP ارائه شد که به فعالان تولید لباس این فرصت را میدهد تا به پارچه های ضایعاتی دسترسی پیدا کرده و آنها را از فروشندگان خریداری کنند. وب سایت آنلاینی که شایعات بازیافتی نساجی ها را پیدا کرده و آن را به خریداران معرفی می کند)

آیا در دانشگاه میتوان در حوزه مد پایدار مشغول به تحصیل شد؟

بله. به دلیل اهمیت فوق العاده و چشمگیر نقش آلوده کننده مد و لباس سنتی امروز جهان در کسب و کار و ماهیت میان رشته ای صنعت مد که بسیاری از صنایع را برای تولیدات خود به چرخه تولید و نقش آفرینی می کشاند، اهمیت اکو فشن در دانشگاه  ها و موسسات اموزش عالی جهانی افزایش یافته است. اکنون میتوان در گرایش های تخصصی مد و لباس در حوزه مد سبز مشغول به تحصیل شد و در این زمینه مقالات و کتاب های بسیاری در کنار سخنرانی ها و همایش های ملی و منطقه ای برگزار می شود.

یکی از جاهایی که در دنیا میتوان در حوزه مد پایدار مشغول به تحصیل شد، آموزشگاه عالی مد برلین یا ESMOD است که سالانه پذیرای عاشقان مد دوستدار محیط زیست است. این موسسه در سال ۱۹۹۴  میلادی  در برلین آلمان که آن را پایتخت مد پایدار در اروپا می دانند تاسیس شد و تا کنون صدها دانشجو از سراسر جهان در این موسسه اصول و مبانی طراحی و تولید مد و لباس دوستدار محیط زیست را آموزش دیده اند.

شرایط ورود به دوره مد پایدار در این موسسه معتبر، داشتن مدرک کارشناسی یا چند سال سابقه کار در حوزه مد و لباس و طراحی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به این نشانی بروید. بخشی از کاری که دانشجویان این موسسه انجام می دهند، آموزش نحوه استفاده از پارچه لباس برندهایی است که به هر دلیلی فروش نرفته و میتواند ان ها را بازیابی و برای طراحی و تولید لباس های جذاب دیگر استفاده کرد.

در واقع این موسسه به دانشجویان یاد می دهد که به جای ریسایکلینگ، آبسایکلینگ یعنی ارزش بخشیدن به پوشاک  DEMODE شده را در دستور کار قرار داده و محصولات شیک و قابل استفاده و فروش را عرضه کنند. در واقع تولید مجدد این فایده را دارد که دیگر نیاز به تولید الیاف و پارچه نیست و میتوان از پارچه های تولید شده برای تولید جور دیگری از لباس ها استفاده کرد.

در دنیا موسسات زیادی برای تحصیل در رشته مد پایدار وجود دارد که سایت معروف FASHIONISTA شما را با ۵ مقصد تحصیلی هیجان انگیز آشنا می کند.

مقصد اول، کالج هنر کالیفرنیا (CALIFORNIA COLLEGE OF ART) است. در واقع CCA یکی از معروف ترین و معتبر ترین مقصدهای تحصیلی در حوزه مطالعات در عرصه مد پایدار در این کشور است و سالانه میزبان صدها دانشجو از سراسر جهان می شود که میخواهند الفبای ورود به یکی از مظاهر نوظهور در عرصه مد و لباس جهان را بیاموزند. از سال ۱۰ سال پیش  تا کنون این مرکزتوانسته صدها دانش اموخته در حوزه طراحی مد  سبز  را روانه بازار کند که در خانه های مد جهان مشغول به کار هستند. در این موسسه افراد معتبری در حوزه مد پایدار به نام پروفسور لیندا گروس (LYNDA GROSE) فعالند که از سال ۱۹۹۰ میلادی  در این حوزه مشغول به تحقیق است. او بنیانگذاری  شرکت ESPRIT است که نخستین خط تولید پوشاک اکولوژیک را در آمریکا راه اندازی  نمود. در کنار وی، بزرگانی چون باب آدامیز  از IDEO FELLOW و کارن براون، مدیر خلاق مرکز ECOLITERACY حضور دارند.

برای اگاهی از فرصت های تحصیلی در حوزه مد پایدار در این کالج به این نشانی بروید. در اختیار داشتن آیلتس یا تافل برای تحصیل در این موسسه و اخذ ادمیشن الزامی است. هزینه تحصیل در این رشه برای کسانی که خواهان تحصیل در دوره مد پایدار  در آمریکا هستند، ۳۹ هزار دلار است. برای اپلای به این لینک مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی درباره بوس و ادمیشن را کسب نمایید.

حتما بخوانید :   لاکچری های عروس فراری : مد گردی با جولیا رابرتز

مقصد دوم تحصیل در حوزه مد پایدار را باید لندن و کالج فشن لندن (LONDON COLLEGE OF FASHION) دانست. در واقع دوره کارشناسی ارشد مد و محیط زیست (MA in Fashion & Environment) تلاش میکند که دانشجویان دوره مد و لباس را با الزامات زیست محیطی و اکو فشن (eco-fashion) آشنا کند. کالج هنر لندن  را باید میزبان مرکز توسعه مد پایدار  (CENTER FOR SUSTAINABLE FASHION)  انگلیس دانست. جزییات فعالیت این مرکز مهم توسعه مد جهان را می توانید در این قسمت دنبال کنید که شما را با اطلاعات جالبی از متن و حاشیه فعالیت های گذشته، حال و آینده مرکز مد پایدار انگلیسی ها آشنا می کند که ما هم در لوکس تهران به این موضوع بیشتر اشاره خواهیم کرد.

کالج هنر لندن از سال ۲۰۰۸ میلادی به صورت تخصصی وارد حوزه مد پایدار شد و توسط CSF‌حمایت می شود. اگر علاقمند به تحصیل در مقطع pHd باشید نیز این کالج فرصت های تحصیلی و کاراموزی با بورس خوبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

این مرکز علاوه بر ارائه کورس های نوآوری در عرصه طراحی مد پایدار (SUSTAINABLE FASHION DESIGN) نخستین لابراتوار تخصصی مد پایدار  انگلیس را با همکاری برند معروف لاکچری گردهای انگلیسی یعنی  مارک اند اسپنسر (MARKS & SPENCER) عرضه کرد. برنامه هایی از جمله TALENTED INDIA از جمله فعالیت های این مرکز در سال های اخیر بوده است.

جالب است که بدانید، کالج هنر لندن، سالانه در حوزه مد پایدار نیز برای کسانی که موفق به ارائه طرح های خلاق و نوآور باشند، ۲ جایزه به نام های :‌UNIQUE DESIGN AWARD و UNIQUE MATERIALS AND PROCESS AWARD را اعطا می کند.

مرکز توسعه مد پایدار در کالج مد لندن، یکی از تخصصی ترین مراکز اموزشی این عرصه در اروپا بوده که اگر شما نیز علاقمند به تحصیل در این عرصه خلاق هستید، این مراکز را در نظر داشته باشید. یکی از اساتید این مرکز، پروفسور سندی بلاک (SANDY BLACK)‌نویسنده کتاب ECO CHIC: THE FASHION PARADOX  است.

چشم اندازهای جدید در طراحی محصولات لاکچری و مد و لباس پایدار از جمله کورس های جذاب این موسسه است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی، ۱۳ هزار پوند انگلیس اعلام شده است. برای اپلای به این قسمت بروید.

مقصد سوم تحصیلی پیشنهادی فشنیستا، مدرسه طراحی پارسون در نیویورک، پایتخت مد و لباس امریکای شمالی است. این مدرسه یکی از بهترین مدارس اموزش مد و لباس به خصوص در عرصه طراحی پایدار بوده که برترین کورس های این عرصه در دنیا در ان برگزار می شود. به گزارش نیویورک تایمز، همکاری PARSON با لیدرهای تولید لباس در این کشور به منظور مد پایدار، میتواند گزینه هیجان انگیز برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این عرصه باشد. برای اپلای  این رشته به این لینک مراجعه کنید.

از  جمله  کورس  های جذاب  موسسه پارسون میتوان به : ZERO WASTE DESIGN, SUSTAINABLE FASHION. ETHICAL FASHION. ECOFASHION. SUSTAINABLE SOLUTIONS IN FASHION اشاره نمود که کلید واژه های عالی برای دانشجویان رشته های طراحی پارچه و لباس و حتی دانشجویان عرصه های مدیریت و مهندسی پایدار است.

مقصد چهارم، موسسه فناوری مد نیویورک یا (FASHION INSTITUE OF TECHNOLOGY) است که MIT آمریکا در عرصه مد محسوب می شود. برنامه جامع کارآفرینی طراحی پایدار (SUSTAINABLE DESING ENTREPENEUR PROGRAM) به طور کامل  دانشجویان را با مقولات مد پایدار و طراحی سبز پارچه و لباس آشنا می کند. از جمله اساتید معروف این مرکز را میتوان نیل چمبرز از شرکت CHAMBERS DESIGN و ناتان فلیسیگ دانست که مدیری بخش مسولیت اجتماعی جهانی برندهایی چون: ADIDAS و REEBOK است.

کورس هایی که در این زمینه در موسسه تدریس می شوند عبارتند از:

The Sustainable Organization, Sustainable Marketing, Responsible Manufacturing and Product Life Cycle, Ethical Fashion, Sustainable Design Technology: Farm to Retail

برای اپلای میتوانید به این نشانی مراجعه کنید.

پنجمین مقصدی که FASHIONISTA معرفی می کند، ESMOD برلین است که قبلا اشاره کردیم. رشته کارشناسی ارشد مد پایدار در این موسسه مخاطبان بسیار دارد که برترین مرکز آموزشی مد سبز در قاره سبز به شمار می رود.

برنامه آموزشی به زبان انگلیسی است و مقولات متنوعی را در طراحی پارچه و لباس با الزامات اخلاقی و زیست محیطی آموزشمی دهد. فردریک وان پارلو، طراح مد پایدار معروف آلمانی ها و رالف هیمن متخصص  در طراحی پارچه اکولوژیک در این موسسه تدریس می کنند.

دروسی که در  این رشته  تدریس می شوند عبارتند از:

Sustainable Design Strategies, Sustainable Marketing, Sustainable Knowledge, Sustainable Production & Textiles

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در این رشته به منظور ااخد ادمیشن و روادید تحصیلی آلمان، ۱۴ هزار یورو اعلام شده است. برای اپلای به این لینک رفته و اطلاعات لازم و مدارک مورد نیاز اپلای (admission requirements) را بدست آورید.

اگر برای تحصیل در این مراکز آموزشی معتبر نیازمند اطلاعات تکمیلی بودید، می توانید با خانم PHELAN  در ارتباط بوده و مشاوره تخصصی دریافت کنید.

(بیش از یک هزار عکس در اینستاگرام به معرفی برندها و طرح های مد پایدار اختصاص یافته است که برای کسب اطلاعات بیشتر به این هشتگ بروید. در تصویر بالا، لباس سارا پاگلیارولی را در ششمین فشن ویک شهر رم ایتالیا  شاهد هستیم که بر اساس معیارهای فشن سبز تولید شده است)

(هشتگ هایی که در اینستاگرام به مقوله مد سبز اشاره دارند:‌ greenfw #begreen #GFW #eco#ecofashion #consciousfashion #green#ecostyle #gogreen #organicluxury#sustainable

#greenplanet #earthfriendly#design #nature #ethicalfashion#slowfashion #moda #organic #clothes#clothesthatmatter)

(در این تصویر، دانیلا کریستینسون، مانکن سوئدی برند GFW را شاهد هستیم که لباسی از برند فعال در عرصه مد پایدار به نام KRIDESIGN را در ششمین هفته مد رم ایتالیا بر تن کرده است. برای دیده شدن بهتر عکس در میان طرفداران مد پایدار، از این هشتگ ها استفاده شده است:‌ #greenfw #begreen #GFW #eco#ecofashion #consciousfashion #green#ecostyle #gogreen #organicluxury#sustainable #greenplanet

#earthfriendly#design #nature #ethicalfashion#slowfashion #majormodels #moda#organic #rome #roma #foriimperiali)

(تصویری از فشن ویک سبز در رم ایتالیا)

(تصویری از سارا پاگلیارولی، مانکن ایتالیایی که برندی از رویال بلوشبیک را که تولید کننده مد پایدار است را بر تن کرده و در ششمین هفته مد سبز رم در نوامبر ۲۰۱۷ میلادی رونمایی کرد)

 

پیشنهاداتی برای محققان و علاقمندان مد سبز

اگر با این موضوعات جذاب علاقمند به تحقیق و فعالیت در حوزه مد و لباس سبز به عنوان دانشجو یا فعال کسب و کار هستید، موازد زیر را در نظر داشته باشید:

 • پارک های فناوری و شرکت های دانش بنیان دانشگاهی بسیاری در حوزه کسب و کار سبز فعالند. از ان ها میتواند برای کار مشترک در حوزه مد سبز دعوت به همکاری کرد و از حمایت صنعت برخوردار شد.

 

 • صنعت لباس ایران، نیاز مند فناوری جدید است. در واقع تکنولوژی های بسیار پیشرفته و تکنولوژ ی های قدیمی باید بیشتراز این با محیط زیست هماهنگ بشوند و فعالان صنعتی میتوانند در انتقال فناوری مد سبز به ایران بکوشند و صنعتی نوپا با آینده عالی را راهبری کنند.

 

 • مقوله بازیافت در صنعت مد و لباس بسیار پر اهمیت و سود ده است. فرآیند بازیافت ، مقوله ای آکادمیک است که میتواند در دستور کار محققان و متخصصان رشته های فنی و مهندسی قرار بگیرد. بازیافت در صنعت پارچه و لباس اهمیت بسزایی داشته و این بازیافت بهینه است. افزودن به ارزش یک پوشاک از طریق خلاقیت، استفاده از پوشاک و لباس های قدیمی و تبدیل آنها به یک چیز دیگر.

 

 • یکی از دانشجویان کالج مد در لندن شلوارهای جین پاره و بلا استفاده را جمع می کند. آنها یک پالتوی مردانه را پاره کردند و دوباره برش زدند و یک شلوار دوختند. انها شلوار هایی دارند که از تی شرت های قدیمی دوخته شده اند. یعنی هر کدام از این قسمت ها از تکه پشتی تی شرت تهیه شده اند. روی آنها الگو انداخته اند، به هم وصل و دوخته شده اند و حالا یک محصول جدید قابل فروش هستند.”

 

 • استارت آپ هایی شبیه مواردی که در این گفتار معرفی شد میتواند کسب و کارهای جالبی برای علاقمندان در حوزه مد پایدار در ایران باشد. حتی در حوزه استارت آپ های لاکچری!

امیدواریم مد و لباس سبز به جشنواره مد و لباس فجر تهران نیز راه یابد و دانشگاههای ارائه دهنده رشته های طراحی پارچه و لباس در کشور به مقوله مد و لباس سبز بیش از گذشته توجه کنند.

آیا شما هم موافق با توسعه کسب و کار مد پایدار هستید؟

دنیای مد و لباس و لاکچری گردی را هر روز در مجله تخصصی لوکس تهران دنبال کرده و ما ار از نظرات و پیشنهادات خود از طریق کانالهای لوکس تهران در شبکه های اجتماعی آگاه کنید.

3 دیدگاه

3 Comments

 1. حمیده

  دی ۱۵, ۱۳۹۶ at ۶:۴۵ ب.ظ

  عصر بخیر
  این گزارشتون فوق العاده عالی بود.
  نمیدونم مسیج قبلی اومد یا نه چون قطع شد.
  تنکیو

  • مریم طهماسبی نسب

   دی ۲۴, ۱۳۹۶ at ۱۱:۵۰ ق.ظ

   من هم خواستم تشکر کنم. چون پدیده های جالبی اشاره کردین. اما یه نکته رو اشاره کنم که ارتباط مد سبز با اشتغال پایدار در ایران مورد توجه نیست. اگره توجه بشه شاید دیگه این همه کارگر با حقوق و دستمزد کم نداشته باشیم. او طرح های استلا واقعا عالیه. من طرفدار این جور تایتل ها هستم. بوک مارک کردم این رو. لینک ها تحسین برانگیزه. امیدوارم نظرم رو بزارید. آرزوی موفقیت میکنم براتون.

 2. پاسارگاد

  دی ۲۵, ۱۳۹۶ at ۲:۴۳ ق.ظ

  خيلي جالب بود ، لطفاً بيشتر در اين زمينه مطب بذارين .

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محبوب ترین ها

بالا