استایل و مد بانوان

با کیمونو این لباس جذاب ژاپنی آشنا شوید ؛ از مدل مانتو کیمونو تا پارچه های فاخر و سنتی

مدل مانتو کیمونو

کیمونو ،  لباس جذاب سنتی رنگارنگ و فاخر دیار شرق دور آسیا است که در ایران نیز بانوان شیک پوش لاکچری  گرد، از مانتو های آستین کیمونو جلو باز بلند یا کوتاه با پارچه های مختلف حریر و دانتل و نخی و گیپور و ساتن استفاده کرده و این روزها کیمونو شانه پاکتی و یقه آرشال و یقه گرد و دراپه خیلی مد شده است. کیمونو های شیک و مجلسی را می توان در مکان های مختلف و به مناسبت های گوناگون بر تن کرد و حتی استفاده از کیمونو در استایل های جذاب پارتی های خصوصی هم  می تواند شما را متفاوت جلوه دهد.

اگر می خواهید با مانتو های آستین کیمونو و طرح های جدید کیمونو ژاپنی ها آشنا شوید، گزارش امروز مجله تخصصی  مد و سبک زندگی لوکس تهران را تا انتها مشاهده کرده  و با ویدیوهایی که نحوه  دوخت و ست کردن این لباس سنتی برای عروس و مدلهای خیابانی را به نمایش می گذارد آشنا شوید.

کلیک کنید : مدل مانتو کیمونو

مانتو های آستین کیمونو

کیمونو امروزه هم چون مد اسلامی (Islamic Fashion) حضوری ثابت در فشن ویک های جهان دارد که رژه مانکن های ژاپنی کیمونوپوش در فشن ویک نیویورک از آن جمله  است.

با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: ۷۰ مدل مانتو جذاب تابستانی برای  بانوان شیک پوش

داستان جذاب کیمونو و شیوه پوشیدن و اکسسوری های آن

 لباس هانیکو و اوشین

ما ایرانی ها هر وقت به کیمونو ، لباس سنتی و رسمی ژاپنی ها فکر میکنیم، نخستین چیزی که در ذهن ما تداعی می شود، لباس هانیکو و اوشین است. دو دختر پر تلاش و خلاق و زحمتکشی که از  نظر ما ایرانی های دهه شصتی، نمادهایی از فرهنگ ژاپن و سخت کوشی دختران و بانوان ژاپن در زمان پیش از عصر مدرنیسم در این کشور است.

کیمونو ، لباس سنتی و رسمی ژاپنی ها

تصویر ذهنی ما از کیمونو ، لباس هایی است که این دو شخصیت سریال های تلویزیون هم چنان محبوب ژاپنی، در تصورات ایرانیان ایجاد کرده اند و بعدها، دهه هشتادی ها با جومونگ و جواهری از قصر، با مدل های جدید این لباس ژاپنی آشنا شدند. کیمونو ، فرهنگ آسیای خاور دور است و همچنان برای ایرانی ها و خاورمیانه ای ها جذاب و جالب به نظر می رسد. آنچه از این لباس سنتی ژاپنی در نگاه اول می توان دریافت، پوشش کامل، فاخر، منحصر به فرد و نماد سنت شرق دور است.

مزون های خرید کیمونو در ژاپن

(مزون های خرید کیمونو در ژاپن، طرفداران زیادی دارد)

کیمونو به زبان ژاپنی  یعنی چیز پوشیدنی. فقط مخصوص بانوان نیست و مردان هم این لباس را بر تن می کنند. حتی در ژاپن امروز غرب زده که فرهنگ ژاپنی تا حد زیادی، تحت سیطره فرهنگ فشن برهنه گرای غربی گرفتار شده است. اما ژاپنی  ها هنوز به کیمونوپوش ها به دید احترام می نگرند. مثلا جای خود را در اتوبوس و مترو، به کسانی که کیمونو بر تن دارند می دهند. مخصوصا اگر این فرد، بانوی باردار  باشد.

کیمونو به زبان ژاپنی یعنی چیز پوشیدنی

لباس لاکچری ژاپنی

طرح پارچه های لباس ژاپنی سنتی

مدل کیمونو بچه گانه

(مدل کیمونو بچه گانه)

کیمونو یک جامه سراسری

کیمونو یک جامه سراسری  است. چه مردانه چه زنانه و چه بچه  گانه، هم  تن را می پوشاند و لباسی آستین دار بلند و صاف می باشد که تا ساق پا را می پوشاند. سر آستین آن گشاد است و گاه به  ۵۰ سانتی متر می رسد. در کتاب های قدیمی ژاپنی آمده است که این لباس ژاپنی برای زنان مجرد باید آن قدر بلند باشد تا روی زمین کشیده شود!

سبک این لباس ژاپنی در دوره پادشاهی هییان

(سبک این لباس ژاپنی در دوره  پادشاهی هییان ، نهصد سال پس از میلاد مسیج که دوران تسلط فرهنگ چینی بر ژاپن  است. شاهد دوخت ظریف و زیبا با تصویر سازی های هیجان  انگیز روی این مدل قدیمی آن هستیم)

همان طور که در عکس ها مشاهده کردید، معمولا جلو این لابس سنتی ، باز است و معمولا از چپ به راست، دور بدن را می  پوشاند. روی آن ، شالی بسته می شود از نظر پارچه و طرح و رنگ، معمولا هارمونی خوب با کیمونو دارد تا کمپوزیسیون این لباس، شاخص و فاخر باشد. این در واقع، اکسسوری سنتی ژاپنی است که برای محکم کردن این لباس راسته پوشیده بلند و گشاد استفاده می شود. به این شال، obi  می گویند.

حتما بخوانید :   تصاویری از جدیدترین های مدل مانتو بلند مجلسی

لباس در دوره کاماکورا ها که دوره قدرت ژاپنی ها ۱۰۰۰ سال پس از میلاد مسیح

( این لباس در دوره کاماکورا ها که دوره قدرت ژاپنی  ها ۱۰۰۰ سال پس از میلاد مسیح است. استفاده از تزیینات  و ظریف کاری ها و طرح های انتزاعی، نماد طراحی و تولید کیمونو در این عصر است)

بخش های مختلف این لباس سنتی

(بخش های مختلف این لباس سنتی را در این تصویر مشاهده می کنید)

همواره در فیلم ها و سریال های ژاپنی و استایل های خیابان گردی بانوان و مردان کیمونوپوش مشاهده می کنیم که آنها این لباس فاخر سنتی ژاپن را با GETA یا ZORI  که نوعی کفش چوبی ژاپنی است بر تن می کنند. البته کیمونوپوشی، فرهنگ خاص خود را دارد. مثلا جوراب خاصی دارد که TABI نامیده می شود.

گاها بانوان ژاپنی کیمونوپوش ، زیر این لباس بلند، جامه  ای بر تن می کنند که NAGAJUBAN نامیده می شود. به هر حال، کیمونو ، لباسی فاخر و گران قیمت است که از قلاب دوزی و طرح ها و پارچه های نفیس ساخته می شود و منسوجات چاپی روی آن، جنسیت کسی که آن را بر تن می کند نشان می دهد.

مدل هایی از شال های این لباس سنتی ژاپنی

(مدل هایی از شال های این لباس سنتی ژاپنی )

طرح جوراب های خاصی که کیمونوپوش ها

(طرح جوراب های خاصی که کیمونوپوش ها بر تن می کنند)

نمونه از کفش هایی که با این لباس می پوشند

(نمونه از کفش هایی که با این لباس می پوشند)

تصویری از مدل های ZORI که بانوان ژاپنی و چینی

(تصویری از مدل های ZORI  که بانوان ژاپنی و چینی بر تن می کنند)

روی پارچه هایی که برای این لباس فاخر سنتی استفاده می شود، ‌هم چون طرح هایی که برای فرش های خوش طرح و خوش  بافت فرش  های دستبافت ایرانی به کار می رود، از نقش هایی جذاب و جالب  بهره  می گیرند تا فخر مد و لباس ژاپنی  ها بر تن کسی که آن را می پوشد، جلوه گر شود. بعضا در طراحی پارچه کیمونوهای لوکس، از نقش  های سنتی فرهنگ ژاپن بهره می گیرند که ظرفیت خلاقیت طراح را به تصویر می کشد.

کیمونو های سنتی ژاپنی مدل مانتو

کیمونو های سنتی ژاپنی

در عهد سامورایی، سبک های سه گانه کیمونو ها مطرح بود که مدل گل دوزی شده با کرپ ابرشمی و منظره  های طبیعی و کمیونو با طرح داستان از آن جمله است. اکنون پوشش این لباس سنتی در میان نسل امروزی ژاپن که مثل همه جای  دنیا به مد غربی روی آورده اند، مصداقی از سنت ژاپن است و به ندرت استفاده می شود. اما عروس و داماد در روزهای  عروسی، بعضا مدل هایی ابریشمی با طرح و نقش های از کاج و بامبو و آلو بر  تن کرده و آلبوم عکس ازدواج خود را مزین می کنند. این لباس ژاپنی با طرح روز هم زینت بخش مزون های لوکس و فروشگاه های لباس توکیو تا کیوتو است.

سبک های سه گانه کیمونو ها

لباس عروس کیمونو

(مدلی از کیمونو عروس)

پوشیدن کیمونو

پوشیدن کیمونو و فرهنگ آن در مدارس  ژاپنی  تدریس می شود. چرا که پوشیدنش یک نوع هنر است و مهارت می خواهد.

چگونه کیمونو بپوشیم ؟

اول  لباس کیمونویی پیدا کنید.  سپس جوراب های سفید رنگ را پوشیده تا قبل از اینکه این لباس را بر تن کرده و نیاز به خم شدن داشته باشید، جوراب  و کفش آن را پوشیده باشید. حال، همان طور که در بالا گفتیم، باید زیر پوش این لباس سنتی که جوبان نام را دارد را بپوشید. سپس لباس اصلی را بپوشید و از قسمت راست، آن را دور بدن بپوشانید. سپس یقه  لباس را تنظیم کنید. ویدیو ۵ دقیقه ای از آپارات لوکس تهران (کلیک کنید )، به خوبی شما را در پوشیدن این لباس  یاری می کند.

ویدیویی دیگر در کانال آپارت لوکس تهران نیز شما را با کیمونو تازه عروس های ژاپنی آشنا می کند.

۲۰ نکته مهم برای کیمونوپوش ها

مانتو کیمونو آستین یک تیکه

(مانتو کیمونو آستین یک تیکه)

 • مدلهای این لباس ژاپنی را با پارچه های فاخر و با کیفیت بدوزید یا تهیه کنید تا در مروز زمان، ریش ریش نشود.
 • اگر دنبال مدل گل دار و رنگارنگ هستید، می توانید آن را با تاپ و دامن بلند ست کنید.
 • اگر علاقمند به پوشیدن پیراهن های راسته هستید، پوشیدن کیمونو روی آن گزینه خوبی برای شیک پوشی استو انتخاب مطلوبی برای اسپرت پوش ها قلمداد می شود.
 • اگر علاقمند به ساحل گردی هستید، می توانید روی لباس شنا خود، کیمونو بپوشید.
 • مانتو کیمونو وقتی با شلوارک جین و تاپ تک رنگ ست شود، ترکیب فانتزی جالبی را پدید می اورد.
 • اگر عاشق ست های مشکی هستید، مدل طرح دار آن می تواند استایل شما را جذاب تر کند. این قضیه برای ست های سفید هم صادق است.
حتما بخوانید :   معرفی برند مطرح حجاب در دنیای مد ؛ برند نیسما

پوشیدن کیمونو روی شلوار جین و تی شرت رنگارنگ

 • پوشیدن کیمونو روی شلوار جین و تی شرت رنگارنگ نیز غیر واقعی نیست و برای اسپرت پوش ها گزینه خوبی خواهد بود.
 • کفش های پاشنه دار برای کیمونو بلند و شلوار جین می تواند استایل حرفه ای به شما اعطا کند که البته کژوال است.
 • مدل های گشاد، انتخاب خوبی برای روزهای سرد سال است. چرا که میتوان روی آن و زیر آن، جامه های مختلف پوشید و یک استایل اسپرت را به ارمغان آورد.
 • مدل های گل دار و رنگارنگ را می توانید با لباس های مختلف با رنگ های متضاد ست کنید.
 • مدلهای این لباس سنتی را می توان در شرایط آب و هوایی مختلف و در مراسم گوناگون بر تن کرد و فقط مختص به تابستان نیست.

پارچه های ابریشمی مدل مانتو کیمونو

 • پارچه های ابریشمی، ساتن و نخی، انواع کلاسیک را خلق می کند.
 • اگر می خواهید مدلی لوکس از این لباس سنتی بدوزید، از پارچه دانتل استفاده کنید.
 • مدل های پولک دار از جمله طرح هایی هستند که لاکچری  گردها بر  تن می کنند.
 • اگر می خواهیددر نیمه دوم سال که هوا سرد می شود از کیمونو استفاده کنید، مدل های مخملی، چشم گیر  خواهد بود.
 • ترند کنونی این لباس سنتی در دنیا، مدل های ریش ریش هستند که هم  چون شلوارهای ریش ریش سر زانو، متداول شده است .

انواع مدل های مانتو کیمونو

در زیر، انواع مانتو کیمونو با پارچه های مختلف از مدل مجلسی  و شیک جلو باز و کوتاه گرفته  تا مدل کرپ و یقه انگلیسی، یقه آرشال، یقه  گرد  و یقه دراپه ارائه می شود که الگوهای خوبی برای دوختن کیمونو به  شمار می رود.

انواع و اقسام مانتو کیمونو

(مانتو کیمونو  تابستانی مناسب دوخت با پارچه های نخی بوده  و لخت است. چرا که آزاد و راحت  به  نظرمی رسد و معمولا نیز جلو باز طراحی می شود. مانتو های آستین کیمونو را می توان حتی در نیمه دوم سال نیز استفاده کرد)

مانتو هایی که آستین کیمونو

(مانتو کیمونو حریر مجلسی  را در بالا مشاهده می کنید. توجه داشته باشد که مانتو هایی که آستین کیمونو هستند، معمولا بدون بقه  و ساده بوده و روی  لباس یا بلور پوشیده می شوند. اما اگر دنبال مانتو کیمونو یقه ای هستید، بقه آرشال گزینه خوبی خواهد بود)

مانتو کیمونو جلو باز طرفداران زیادی درایران

(مانتو کیمونو جلو باز طرفداران زیادی درایران دارد به خصوص در نیمه  نخست سال. بهتر است از  پارچه های ضخیم مثل کتان و مخمل برای فصول سرد سال استفاده شود)

مدلی از مانتو کمیونو بارداری

(مدلی از مانتو کمیونو بارداری را مشاهده می کنید)

مانتو های کیمونو جلو باز

(مانتو های کیمونو جلو باز که می خواهید ساده اما کمی  متفاوت به نظر  برسد، با سر آستین و جیب های آن می توان بازی کرد و از پارچه های مختلف  بهره  برد. همان طور که در عکس بالا شاهد هستید)

مدل های مختلف مانتو کیمونو با سر آستین و جیب های رنگارنگ

(مدل های مختلف مانتو کیمونو با سر آستین و جیب های رنگارنگ)

 جذاب تر کردن مانتو کیمونو جلو باز یا بسته

(برای جذاب تر کردن مانتو کیمونو جلو باز یا بسته  می  توانید از نوارهای پارچه ای و گیپور استفاده کنید که در بخش  یقه  و جیب  و سر آستین برای  تزینات استفاده می شود)

مدل هایی از مانتو کیمونو ساده جلو باز تیره رنگ

(مدل هایی از مانتو کیمونو ساده جلو باز تیره  رنگ)

مدل هایی از مانتو آستین کیمونو جلو باز تابستانی

(مدل هایی از مانتو آستین کیمونو جلو باز  تابستانی را در عکس بالا مشاهده می کنید که گزینه  خوبی برای دختران مشکل پسند است)

مانتو کیمونو مجلسی رنگارنگ که از پارچه های رسمی

(مانتو کیمونو مجلسی رنگارنگ که از پارچه های رسمی استفاده شده و دوختی ساده و جذاب را به ارمغان آورده  است)

مانتو کیمونو شیک و مجلسی جلو باز که برای بانوان قد بلند

(مانتو کیمونو شیک و مجلسی جلو باز که برای بانوان قد بلند می تواند تیپ متفاوتی را رقم بزند. رنگ های سیاه و طوسی، کمپوزیسیون خوبی  را در این طرح  مانتو کیمونویی به ارمغان آورده است)

(مانتو آستین کیمونو جلو باز لیمویی رنگ نخی که برای روزهای گرم تابستان مناسب بانوان شیک پوش است)

دو طرح ساده و زیبا برای مانتو های آستین کیمونو نخی جلو باز بلند تابستانی

(دو طرح ساده و زیبا برای مانتو های آستین کیمونو نخی جلو باز بلند تابستانی)

۲ مدل از مانتو کیمونو جلو باز تابستانی بلند با طرح آستین ساده

(۲ مدل از مانتو کیمونو جلو باز تابستانی بلند با طرح آستین ساده و زیبا که پایین تنه های جذابی داشته  و برای  استایل های کژوال مناسب  است)

حتما بخوانید :   با برترین طراحان لباس جهان آشنا شویم

 مانتو کیمونو جلو باز با طرح گلدوزی

تصویری از مانتو کیمونو آستین یک تکه

(تصویری از مانتو کیمونو آستین یک تکه را در عکس بالا مشاهده می کنید که الگو خوبی برای لاکچری گردهای مشکل پسند دارد)

مدلی جدید از مانتو آستین کیمونو که جادوی رنگ بنفش رنگ

(مدلی جدید از مانتو آستین کیمونو که جادوی رنگ بنفش رنگ (رنگ سال ۲۰۱۸ میلادی) را به تصویر می کشد)

تصویری از مدل آستین کیمونو جلو بسته یقه هفت

(تصویری از مدل آستین کیمونو جلو بسته یقه هفت که ترکیب رنگ خوبی را برای شیک پوش ها  ایجاد می کند)

 کت کوتاه آستین کیمونو را که معمولا از جنس حریر و گیپور

شما می  توانید کت کوتاه آستین کیمونو را که معمولا از جنس حریر و گیپور و حتی دانتل  هستند  را برای مهمانی های خصوصی  در نظر بگیرید. تونیک های  تابستانی آستین کیمونو که نخی و خنک است برای  بانوانی که در مناطق گرم سیر استفاده می  کنند انتخاب خوبی خواهد بود. پیراهن های مجلسی آستین کیمونو برای تیپ های کژوال شما می  تواند استفاده شده و بهتر  است که از جنس لخت و افتاده باشد.

راهنمای آسان دوخت مانتو آستین کیمونو

راهنمای آسان دوخت مانتو آستین کیمونو

 • آستین کیمونو روی بالاتنه جلو و پشت طراحی می شود
 • خط کارور را باید داشته باشیم
 • گوشه گردن نقطه Aاز نقطه Aروی خط کادر قد آستین +قد سرشانه
 • نقطه  Bانتهای کادر می شود
 • به صورت قائمه ۱۰ سانت پایین می آییم
 • بعد انتهای این خط Cمی نامیم
 • از نقطه ی C به A وصل می کنیم
 • با گونیا روی A-C قائمه پایین می آییم
 • به اندازه ی ۱/۲دور مچ + (۰.۵-۳) این نقطه Tمی نامیم
 • (خط کمر . پایین تر .یا بالا تر )معمولا گشادی دارد
 • زیر حلقه نقطه Sبه M را اندازه زده
 • بعد ۱/۲-۱/۳ آن را روی Sنیم ساز جلو می رویم
 • از Mبه Rهلال می کنیم
 • می توانیم خط C-B که ۱۰ سانت پایین بیاییم و می توانیم کم کنیم
 • این آستین را از نصف تیکه جدا گانه اضافه می کنیم.

کیمونو و روز ملی ژاپن در ایران

کشورهای مختلف جهان که در ایران سفارتخانه دارند، روز یا هفته ای را به مناسبت روز ملی خود جشن می گیرند. یکی از این کشورها، ژاپن است که به مناسبت روز فرهنگی ژاپن، همه  ساله در بهمن ماه، شاهد برگزاری مراسمی در تهران به نام ماه فرهنگی ژاپن هستیم که از دی ماه شروع و تا اواسط بهمن ادامه پیدا می کند. پوشیدن کیمونو و نمایش فرهنگ سامورایی و نوشتن اسامی شرکت کنندگان در این رویداد به زبان و خط ژاپنی از جمله مواردی است که در این روز اتفاق می افتد و معمولا با استقبال گسترده ایرانیان علاقمند به فرهنگی ژاپنی همراه می شود.

کیمونو و روز ملی ژاپن در ایران

اکنون دوره کارشناسی زبان و ادبیات ژاپنی در دانشگاه تهران تدریس می شود و پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری در رشته علوم آزمایشی زبان های خارجه انجام می شود. پذیرفته شدگان، شش ماه به خرج سفارت ژاپن در تهران، عازم این کشور شده تا زبان ژاپنی خود را در محیط ژاپن، تقویت کنند. بنابراین پذیرش این رشته کمی سخت است.

موسسه سومیتومو ژاپن معمولا میزبان مراسم روز ملی ژاپن در تهران است. روزی که مشاهده زنان و مردان ژاپنی که لباس کمیونو بر تن کرده اند، جای تعجب نخواهد بود.

چگونگی دریافت ویزا ژاپن و بورسیه تحصیلی ژاپن

چگونگی دریافت ویزا ژاپن و بورسیه تحصیلی ژاپن

(تصویر ایندکس بخش فارسی  سایت سفارت ژاپن در تهران)

اگر خواهان تحصیل در ژاپن با بورس  و هم  چنین دریافت ویزا گردشگری این کشور هستید، بهترین  اقدام، مراجعه به بخش فارسی سفارت ژاپن در ایران است که همه جور راهنمایی مورد نیاز را به علاقمندان سفر به سرزمین آفتاب تابان ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر  به این نشانی بروید. توجه کنید که دانشگاه ملی توکیو، در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار  دارد. نشانی سفارت ژاپن در تهران اخیرا تغییر پیدا کرده و به خیابان زعفرانیه منتقل شده است.

تصویر دانشجویان کیمونوپوش دانشگاه ملی توکیو

(تصویر دانشجویان کیمونوپوش دانشگاه ملی توکیو که مشغول سلفی در دانشگاه هستند)

اگر  درباره طراحی و الگو های جدید کیمونو اطلاعات خوبی دارید، اطلاعات خود را از طریق کامنت  یا کانال های لوکس  تهران به ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید: فهرست مزون های لوکس تهران

دنیای مد و لباس و لاکچری گردی  را هر روز با لوکس تهران دنبال کنید.

مدل لباس کیمونو

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محبوب ترین ها

بالا